"Enter"a basıp içeriğe geçin

Veri yoğun haftada dikkatler Trump-Xi görüşmesine odaklandı

26 Kasım, Pazartesi:

Türkiye’de Kasım ayı imalat sektörü kapasite kullanımı (Ekim-18: %75,4), reel kesim güven endeksi (Ekim-18: 87,6) ve sektörel güven endeksleri açıklanacak. Reel kesim güven endeksinde toparlanma bekliyoruz.

Dünyanın 4. büyük ekonomisi olan Almanya’da açıklanacak Kasım ayı Ifo iş ortamı endeksi açıklanacak. Son makro veriler Almanya’da zayıflığa işaret etmişti. Ifo endeksi, ticaret savaşı, Brexit ve İtalya’ya yönelik risklerin Almanya’da iş ortamının görünümü açısından takip edilmesi gereken bir veri. Endeksin 0,4 puan artışla 103,2 seviyesine yükselmesi tahmin ediliyor.

27 Kasım, Salı:

Fed Başkan Yardımcısı Clarida’nın yapacağı konuşmada güvercin tonun korunup korunmadığını takip edeceğiz.

28 Kasım, Çarşamba:

Almanya’da Aralık ayı GfK tüketici güven endeksi açıklanacak. Kasım için 10,6 olarak ölçülen endekste Aralık ayı için hafif bir gerileme bekleniyor.

ABD’de 3Ç2018 GSYH büyüme verileri 2. tahmini yayınlanacak. 2Ç2018’de yıllık %4,2 büyüyen ABD ekonomisinin 3Ç2018’de %3,5 büyümesi tahmin ediliyor.

ABD’de Ekim ayı yeni ev satışları verileri açıklanacak. Fed Başkanı Powell son konuşmasında konut piyasası verilerine önemi verdiklerine değinmişti. Ekim ayında satışlarda artış bekleniyor.

Fed Başkanı Powell’in yapacağı konuşmada son makro-ekonomik ve küresel gelişmelerin ışığında risk ve beklentilere yönelik değerlendirmeleri ve tahminleri takip edeceğiz.

29 Kasım, Perşembe:

ABD’de Ekim ayı kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (PCE) açıklanacak. Fed’in para politikasında baz aldığı çekirdek PCE endeksi Eylül ayında aylık %0,1, yıllık %2 artış kaydetmişti. Ekim ayında yıllık %2,1 artış bekleniyor.

ABD ve Çin liderleri Trump ve Xi, G20 öncesinde bir araya gelecekler. Son bir yıldır görüşmeyen ikilinin ticaret savaşına yönelik uzlaşıcı mesajlar vermesini düşük bir ihtimal olarak görüyoruz ancak ara seçimlerde meclis çoğunluğunu kaybeden Trump’ın sürpriz bir adım atma ihtimali de yok değil.

ABD’de Fed 7-8 Kasım tarihli toplantı tutanaklarını yayınlayacak. Toplantıda faizde değişiklik yapılmamış, 18-19 Aralık toplantısı için bir, 2019 yılı geneli için 3 faiz artırımı tahmini korunmuştu. Tutanaklarda bu beklentilere yönelik risklere odaklanacağız.

30 Kasım, Cuma:

Türkiye’de Ekim ayı turizm istatistikleri (Eylül-18: Gelen turist 38,17 milyon, Net gelir 23,8 mlr $) ve dış ticaret verileri (Eylül-18: İhracat %22,4 y/y artış, İthalat %18,3 y/y azalış) açıklanacak. İç talepteki zayıflığın etkisiyle ithalatın Ekim ayında da düşmeye devam edeceğini, ihracat dinamiklerinin ise korunduğunu tahmin ediyoruz.

Arjantin’de G20 zirvesi başlıyor.

%d blogcu bunu beğendi: