"Enter"a basıp içeriğe geçin

ABD’de konut piyasası ve imalat sektörü ekonomide yavaşlamaya işaret etti

Pazartesi günü Fed toplantısı öncesi ABD konut piyasası ve imalat sektöründen iki önemli veri geldi.

Veriler özetle diyor ki;

. Düşük mortgage faizlerine rağmen artan inşaat maliyetlerine bağlı olarak konut satış beklentileri geriliyor,

. New York eyaletinde imalat sektörü Aralık ayında düşük hızla da olsa büyümeye devam ederken şirket yöneticileri gelecek 6 ay için daha az iyimserler.

Açıklanan verilerle birlikte ABD hisse senetleri piyasaları pazartesi gününü %2 düşüşle kapattılar.

Son verilerle birlikte faiz kararını yarın açıklayacak olan Fed’in 25 baz puanlık faiz artırım ihtimali piyasalarda %67 seviyesine geriledi. Bunda Başkan Trump’ın dün Fed’in faiz artırımını hala dikkate aldığını eleştiren tweet’i mi yoksa güçlü büyüme dinamiklerine yönelik yumuşama sinyallerinin mi etkili olduğunu yarın açıklanacak Fed faiz kararında göreceğiz. 

Detaylara baktığımızda,

. NAHB Konut Piyasası Endeksi Aralık ayında bir önceki aya göre 4 puan düşüşle 56 seviyesine geriledi. Mayıs 2015 seviyelerine gerileyen endeksin 61 seviyesine çıkması bekleniyordu. Her ne kadar endeks 50 seviyesi ve yukarısı olan pozitif bölgedeki yerini korusa da inşaat firmaları düşük mortgage faizlerine rağmen artan inşaat maliyetlerine bağlı olarak satış beklentilerini aşağı çekmiş gözüküyorlar. Yayınlanan basın duyurusunda yer aldığı üzere özellikle yüksek fiyatlı konutların olduğu bölgelerdeki inşaat firmalarının güveninde azalmaya dikkat çekiliyor. Endeksteki düşüş ekonomideki yavaşlamanın öncü göstergelerinden biri olarak değerlendiriliyor.

. New York eyaletinde 200 firma üst düzey yöneticisini kapsayan ve Fed New York tarafından yürütülen NY Empire State İmalat Sektörü Endeksi ise Aralık ayında bir önceki aya göre 12,4 puan düşüşle 10,9 seviyesine geriledi. Nakliye, stoklar, yeni siparişler, ödemeler ve tahsilatlar alt endekslerinde yaşanan düşüş endeksin Mayıs 2017 seviyesine gerilemesinde başlıca etkenler oldu. Öte yandan istihdamda artış gözlendi.