"Enter"a basıp içeriğe geçin

Günlük Bülten – 13 Ocak 2022

12 Ocak’ta;

. Döviz kuru seans sonrasında sert düştü… Dolar TL gün içinde 13,70-13,85 aralığında hareket ederken TSİ1700 sonrasında 13,168 seviyesine kadar geriledi. Kurdaki düşüşe paralel olarak gram altın fiyatı da geriledi.

. Petrol ve altın fiyatları yükseldi… Omikron varyantının hızlı bulaşıcılık etkisine rağmen talep tarafına olumsuz yansımayacağı beklentisiyle petrol fiyatları yükselmeye devam etti. Fed’in agresif faiz artırma patikasına gireceği beklentisi altına talebi artırıyor.

12 Ocak 2022 – Piyasa Verileri Bir önceki iş gününe göre değişimler:

12 Ocak 2022 – Makroekonomik Veriler

. Kasım ayında ihracat ve ithalat miktar endeksleri bir önceki aya göre sırasıyla %0,5 ve %11,0 artış kaydetti. İhracat ve ithalat birim değer artışları ise önceki aya göre sırasıyla %1,42 ve %4,38 yavaşladı. Dış ticaret haddi ise 81,6 seviyesine yükseldi. İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan dış ticaret haddinin 100 değerinin altında olması daha pahalıya ithal edip daha ucuza ihraç ettiğimiz anlamına geliyor. Dış ticaret haddi Eylül 2020’den bu yana 100 seviyesinin altında seyrediyor.

. ABD Merkez Bankası Fed’in Bej Kitap raporu 2021 yılı Aralık ayının son haftalarında ılımlı büyümeye, ılımlı istihdam artışına ve katı fiyat artışlarına işaret etti.

. 2021 yılına yıllık %1,4 tüketici enflasyonuyla başlayan ABD’de TÜFE 2021 yılını %7 enflasyonla kapattı. Enflasyondaki katılığa bağlı olarak Fed sıkılaştırıcı para politikasını devreye almaya başladı. Mart toplantısında yılın ilk faiz artırımı bekleniyor.

13 Ocak 2022 – Makroekonomik Veri Gündemi

. Ekim ayında sanayi üretimi aylık %0,6, yıllık %8,5 artış kaydetmişti. Kasım ayında, önceki aya göre ihracatın %3,3, ithalatın %20,5 artması; imalat sektörü üretiminde ve ara malı üretimi kapasite kullanımında kısmi artış yaşanması, otomotiv sektörü üretiminin ılımlı yükselişi ve son olarak stoklardaki azalış sanayi üretiminin Kasım ayında büyümeye devam edeceğine işaret ediyor.

. Perakende satış hacmi 2021 yılı Ekim ayında aylık %0,9, yıllık %15,2 artış kaydetmişti. Kasım ayında önceki aya göre tüketici kredilerinde hafif yükseliş, perakende ticaret satışlarında gerileme sinyali ve mal stoklarında azalma perakende satışların Kasım ayında artacağına işaret ediyor.

. 7 Ocak tarihli Merkez Bankası ve BDDK haftalık verileri açıklanacak. 31 Aralık’ta mevduat ve kredi faiz oranları yükselmiş, gerçek kişilerin döviz mevduatı hafif artmış, uluslararası rezervler hafif yükselmişti.

. ABD’de Aralık ayı üretici enflasyonu (ÜFE) açıklanacak. 2021 yılına %1,6 artışla başlayan yıllık ÜFE, Kasım ayında %9,6’ya kadar yükselmişti.

Türkiye Ekonomisine Yönelik Tahminler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: